Muharrem Bayraktar – Attilâ İlhan’la Sohbet (2009)

‘Batı’nın Maskesi Düşüyor’ alt başlığıyla yayımlanan ‘Attilâ İlhan’la Sohbet’, Muharrem Bayraktar’ın şairle, bir televizyon kanalında yaptığı söyleşilerin ürünü.

Bu söyleşilerinde, özellikle Batı’ya ve Türkiye aydınına odaklanan Attilâ İlhan, Türkiye’nin içinde bulunduğu hali, bu halin neden hızla sıkıntılı bir duruma doğru yol aldığını ve bunun aşılması için neler yapılması gerektiğini anlatıyor.

“İnönü’den itibaren Atatürkçülük muhtevasından boşaltılmış, şekle sokulmuştur. Atatürkçülük demek sadece laiklik sorunu demektir. Ondan sonra, buna mukabil ulusal kültür sorunu ortadan kalkmıştır. O zamana kadar Türk kültürü, Türk tarihi üzerine olan lise tahsili birden bire Yunan-Latin eğitimine dönüşmüştür.” diyen İlhan, Kemalizm’in güncel sorunlarını da masaya yatırıyor.

Kitabın ikinci bölümünde ise, İlhan’ın hayatı, şiiri ve yaşadığı önemli olaylara dair anlatımları yer alıyor.

  • Künye: Muharrem Bayraktar – Attilâ İlhan’la Sohbet: Batı’nın Maskesi Düşüyor, Asya Şafak Yayınları, söyleşi, 103 sayfa
Reklamlar

Yayınlayan

Kitap Kokusu

Kitap Kokusu’nda, kitaplarla ilgili kısa tanıtımlara yer veriliyor. Her kitabı değil, türünün en iyisini sunmayı amaçlıyoruz. Okurların blogu daha rahat kullanabilmeleri için, kitap türüne, yazarına, yayımlandığı yıla, yayınevine ve barındırdığı temalara göre kategorilere ayrıldı, etiketlendi. Blog, her gün yeni kitaplarla zenginleşecek… İyi okumalar… E-posta: kitapkokusutr@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.