Philip Willan – Kuklacılar (2009)

İngiliz The Guardian gazetesinde çalışan gazeteci-yazar Philip Willan, ‘Kuklacılar’ başlıklı elimizdeki kitabında, İtalya’da Gladyo terörünü ayrıntılı bir bakışla irdeliyor.

İtalya’da acımasızca uygulanan, Komünist Parti’nin iktidara gelmesini ve hükümetin ortağı olmasını önlemek için tasarlanan gerilim stratejisi alanında uzun yıllar çalışan Willan, Gladyo terörünün dehşetini, 1991’de yayımlanan bu kitabıyla gözler önüne seriyor.

Kendi “derin” devletiyle yüzleşmeye çalışan Türkiye için de oldukça öğretici olduğunu söyleyebileceğimiz kitabın Türkçe baskısı için kaleme aldığı Önsöz’de Willan, İtalya ve Türkiye’deki “derin” örgütlenmeler konusundaki benzerliğe; her iki ülkede de, organize suç unsurları ve devletin gizli servis yapılanması aracılığıyla kışkırtılan darbe planlarına, terörist saldırılara ve cinayetlerle dopdolu ciddi bir siyasî şiddete dikkat çekiyor.

  • Künye: Philip Willan – Kuklacılar, çeviren: Fatih Dal, Pınar Yayınları, siyaset, 455 sayfa
Reklamlar

Yayınlayan

Kitap Kokusu

Kitap Kokusu’nda, kitaplarla ilgili kısa tanıtımlara yer veriliyor. Her kitabı değil, türünün en iyisini sunmayı amaçlıyoruz. Okurların blogu daha rahat kullanabilmeleri için, kitap türüne, yazarına, yayımlandığı yıla, yayınevine ve barındırdığı temalara göre kategorilere ayrıldı, etiketlendi. Blog, her gün yeni kitaplarla zenginleşecek… İyi okumalar… E-posta: kitapkokusutr@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.