José Cantón Navarro – Küba Tarihi (2015)

Kübalılar, en çok Fidel Castro’nun öncülüğünü üstlendiği devrimle anılsa da, henüz sömürgecilik zamanlarına uzanan direnişçi bir kişiliğe sahip.

On beşinci yüzyılda İspanyolların katliamlarına karşı, daha sonra da adayı kontrol etmek isteyen ABD’ye karşı direnen bir halkın görkemli biyografisi, bu kitapta.

José Cantón Navarro , Küba devrimini mümkün kılan bir halkın tarihine odaklanıyor.

Navarro, Küba devriminde Che Guevara ve Fidel Castro gibi isimlerin zekâlarının yanı sıra, Amerika’nın keşfiyle beraber, İspanyollar tarafından yok edilen bir halkın daha sonraki kuşaklarının, sömürgecilerle yaptığı zorlu mücadelelerinin de belirleyici olduğunu söylüyor.

Yazar, Küba tarihini, İspanyol sömürgecilere karşı verilen mücadeleden, sosyalist devrimin gerçekleştiği döneme kadar izliyor.

  • Künye: José Cantón Navarro –  Küba Tarihi: Bir Halkın Biyografisi, çeviren: Gözde Kök ve Ali Somel, Yazılama Yayınları, tarih, 437 sayfa

Yayınlayan

Kitap Kokusu

Kitap Kokusu’nda, kitaplarla ilgili kısa tanıtımlara yer veriliyor. Her kitabı değil, türünün en iyisini sunmayı amaçlıyoruz. Okurların blogu daha rahat kullanabilmeleri için, kitap türüne, yazarına, yayımlandığı yıla, yayınevine ve barındırdığı temalara göre kategorilere ayrıldı, etiketlendi. Blog, her gün yeni kitaplarla zenginleşecek… İyi okumalar… E-posta: kitapkokusutr@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.