Çetin Yetkin – Struma (2009)

Çetin Yetkin ‘Struma’da, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi soykırımından kaçarak Filistin’e gitmek isteyen, içinde Yahudilerin bulunduğu Struma gemisinin torpillenerek batırılmasını inceliyor.

Aralarında kadın, çocuk, yaşlı, hasta ve hamilelerin de bulunduğu 769 Romanya Yahudisi’ni taşıyan gemi, 1942’de Karadeniz’de batırılmış, bu olay tarihe, Struma faciası olarak geçmişti.

Yetkin, geminin kimler tarafından batırıldığı, İstanbul limanında neden yetmiş gün alıkonulduğu, neden Filistin yerine Karadeniz’e gönderildiği, gemiyi batırarak, bir kişi dışında bütün yolcularını öldürmenin hangi ülkenin suçu olduğu ve o dönemlerde, Yahudi düşmanı Batılı ülkelerin hangileri olduğu gibi soruların yanıtlarını arıyor.

  • Künye: Çetin Yetkin – Struma, Gürer Yayınları, inceleme, 178 sayfa
Reklamlar

Yayınlayan

Kitap Kokusu

Kitap Kokusu’nda, kitaplarla ilgili kısa tanıtımlara yer veriliyor. Her kitabı değil, türünün en iyisini sunmayı amaçlıyoruz. Okurların blogu daha rahat kullanabilmeleri için, kitap türüne, yazarına, yayımlandığı yıla, yayınevine ve barındırdığı temalara göre kategorilere ayrıldı, etiketlendi. Blog, her gün yeni kitaplarla zenginleşecek… İyi okumalar… E-posta: kitapkokusutr@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.