Owen Jones – Apaçiler (2018)

Gün geçtikçe gelirleri daha da düşen, yaşam koşulları daha da zorlaşan işçi sınıfı, bütün bu olumsuzluklar yetmiyormuş gibi neden dört bir koldan öcüleştiriliyor?

Bu durumun ardındaki asıl etkenler nelerdir?

Neden bu kesim apaçiler, beleşçiler, çulsuzlar, hippiler, çapulcular ve ayaktakımı şeklinde tanımlanıyor?

Owen Jones sağlam bir tartışma sunan ‘Apaçiler: İşçi Sınıfının Şeytanlaştırılması’nda, modern Britanya’da işçi sınıfının nasıl olup da korku duyulan ve alay konusu edilen bir kitle haline gelmeye başladığını inceliyor.

Jones’a göre hükümetler, iktisadi problemleri gündemden düşürmek ve gelir dağılımında artan eşitsizliğin sorumluluğunu üzerlerinden atmak için işçilerin şeytanlaştırılmasını kasten bir perde olarak kullanıyor.

Jones, işçilerin şeytanlaştırılmasının siyasi ve toplumsal nedenlerini ortaya koyuyor ve bunun yanı sıra, bu duruma nasıl karşı koyabileceğimizi irdeliyor.

‘Apaçiler’, özellikle Britanya’da üst sınıfların büyüyen işçi sınıfı nefretini açıkça ortaya koyması, siyasal tutuculuğu tekrar tartışmaya açması ve sınıf kavramını politik bir değişken olarak yeniden gündeme getirmesiyle cesur, hararetli ve hiddetli bir inceleme.

  • Künye: Owen Jones – Apaçiler: İşçi Sınıfının Şeytanlaştırılması, çeviren: Tolga Yalur, Pegasus Yayınları, siyaset, 376 sayfa, 2018

Yayınlayan

Kitap Kokusu

Kitap Kokusu’nda, kitaplarla ilgili kısa tanıtımlara yer veriliyor. Her kitabı değil, türünün en iyisini sunmayı amaçlıyoruz. Okurların blogu daha rahat kullanabilmeleri için, kitap türüne, yazarına, yayımlandığı yıla, yayınevine ve barındırdığı temalara göre kategorilere ayrıldı, etiketlendi. Blog, her gün yeni kitaplarla zenginleşecek… İyi okumalar… E-posta: kitapkokusutr@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.