Fatih Artvinli – Toptaşı Bimarhanesi: Delilik, Siyaset ve Toplum (2013)

 

Üsküdar’da Valide-i Atik Camii’nin hemen altında yer alan Toptaşı Bimarhanesi, Osmanlı’nın 1873-1927 yılları arasında hizmet veren bir akıl hastanesiydi.

Tıp tarihi alanında çalışan Fatih Artvinli, bimarhaneyle ilgili birçok kaynağı inceleyerek hazırladığı çalışmasında, Toptaşı Bimarhanesi’nin tarih içindeki kurumsal sürekliliğini takip ettiği gibi, bu dönemdeki toplumsal düzeni de betimliyor.

Bimarhanenin ıslah edilme çalışmaları; 2. Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinde bimarhanede gerçekleştirilen reformlar; gayrimüslimlerin, kadınların ve diğerlerinin bimarhanedeki durumları, kitaptaki ilgi çekici konulardan.

  • Künye: Fatih Artvinli – Toptaşı Bimarhanesi: Delilik, Siyaset ve Toplum, Boğaziçi Üniversitesi Yayınları, tarih, 308 sayfa
Reklamlar

Yayınlayan

Kitap Kokusu

Kitap Kokusu’nda, kitaplarla ilgili kısa tanıtımlara yer veriliyor. Her kitabı değil, türünün en iyisini sunmayı amaçlıyoruz. Okurların blogu daha rahat kullanabilmeleri için, kitap türüne, yazarına, yayımlandığı yıla, yayınevine ve barındırdığı temalara göre kategorilere ayrıldı, etiketlendi. Blog, her gün yeni kitaplarla zenginleşecek… İyi okumalar… E-posta: kitapkokusutr@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.